Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Gabriel Maciejewski i dr hab. Krzysztof Kaczmarski: Pogrom którego nie było. Rzeszów 11-12.06.1945

 
Rozmowa z doktorem habilitowanym Krzysztofem Kaczmarskim o wydarzeniach z czerwca, lipca i sierpnia roku 1945 znanych jako pogrom rzeszowski. Wydarzenia te poprzedziły podobne wypadki, które miały miejsce w Krakowie, a w kolejnym roku w Kielcach. Miały one wszystkie cechy zorganizowanej prowokacji, za którą odpowiedzialność spada na SB, MO i NKWD. Wydarzenia rzeszowskie tym się od innych prowokacji odróżniały, że rozpoczęły się od zamordowania w sposób niezwykle okrutny małej dziewczynki Broni Mendoń. Dr hab. Krzysztof Kaczmarski przeprowadził szczegółowe badanie tej prowokacji, wynik swoich badań zamieścił w książce: Pogrom, którego nie było. Rzeszów, 11–12 czerwca 1945 r. Fakty, hipotezy, dokumenty, Rzeszów 2008, 188 s. + 16 stron wkładka zdjęciowa Autor stara się wyjaśnić okoliczności oraz odtworzyć przebieg antyżydowskich ekscesów w Rzeszowie w czerwcu 1945 r. Kluczem do tych wydarzeń wydaje się być zabójstwo polskiej 9-letniej dziewczynki. Odkrycie straszliwie zmasakrowanych zwłok dziecka było przyczyną wzburzenia mieszkańców miasta. Na podstawie zachowanych dokumentów autor przedstawia przebieg śledztwa, poszukując odpowiedzi na pytanie o motywy i sprawców tej wstrząsającej zbrodni. Książka zawiera 48 dokumentów dotyczących opisywanych wydarzeń. Pochodzą one m.in. z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Akt Nowych, Żydowskiego Instytutu Historycznego i Centralnego Archiwum Wojskowego. Rekonstrukcja wydarzeń sprzed 73 lat oraz załączone dokumenty mają umożliwić zbliżenie się do prawdy o tym tragicznym i wciąż słabo rozpoznanym epizodzie powojennej historii Rzeszowa i Polski.

 


kruk1959
 
Data pliku video: 2018-08-11, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola