Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Jasło: Uroczystości odpustowe ku czi Matki Bożej Ostrobramskiej

Data publikacji: 2018-11-13, Data modyfikacji: 2018-11-15
A A AWydrukDrukuj  
 
Zaproszenie:16 listopada w Jaśle, odbędą się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej. Centralnym punktem piątkowych obchodów będzie Msza święta w kościele Sióstr Wizytek o godz. 17.00. Wierni oprócz uczestnictwa w Eucharystii będą mogli pomodlić się przed cudownym wizerunkiem Madonny Miłosierdzia. Historia cudownego wizerunku Matki Boskiej Ostrobramskiej, sięga roku 1909. Michał Piotrowicz, brat dziekana wileńskiego ks. Stanisława Piotrowicza, wyraził chęć złożenia w darze ziemi jasielskiej, wiernej kopii Madonny Miłosierdzia. Przed przybyciem do Jasła w jednej z wileńskich świątyni, obraz został uroczyście poświęcony. O wyjątkowym wydarzeniu i niebywałym pięknie obrazu opisała Gazeta Wileńska – Rzewna pamiątka dla klasztoru. W artykule czytamy m.in., że jest to obraz wykonany udatnie przez pana Gobiattę, ucznia Sylwanowicza, pokrywa go szata złocista nader kunsztownie wycyzelowana przez pana Charewicza, bardzo zdolnego rzemieślnika – artystę. Tło wyłożone pluszem ciemno-szkarłatnym, ramy snycerskie, złożone, szerokie i efektowne. Obraz namalowany jest na płótnie z linoleum, nader trwałem. Gdy obraz dotarł do Jasła, spotkał się z głeboką czcią. Ludzie przybywali przed święte oblicze Matki Miłosierdzia, wypraszając dla siebie i swoich bliskich potrzebne łaski. W historii istnienia wizerunku zapamiętanych zostało wiele łask i cudów. Były to m.in. łaski dotyczące zachowania życia oraz liczne uzdrowienia. Z czasem kult Pani Ostrobramskiej rozszerzył się poza granice ziemi jasielskiej. Za staraniem s. Marii Anieli Skórzewskiej w 1937 roku powołane zostało Arcybractwo Straży Honorowej Niepokalanego Serca Maryi i agregowane przy ołtarzu Matki Bożej Ostrobramskiej. Burzliwe dzieje przechodził obraz w czasach wojen, powodzi i zniszczeń. Ukrywany w wielu miejscach nie poprzestawał na swej chwale i czci. Obecnie otaczany jest wielką czcią, co widać podczas comiesięcznych nowenn, które odprawiane są w każdą trzecią niedzielę miesiąca od roku 1982. Natalia Janowiec Artykuł Jasło: Uroczystości odpustowe ku czi Matki Bożej Ostrobramskiej pochodzi z serwisu Diecezja Rzeszowska.

Pełna treść wiadomości na: diecezja.rzeszow.pl/?p=47209
diecezja.rzeszow.pl, Źródło artykułu: diecezja.rzeszow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola