Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Mass media, a katecheza - kongregacje katechetyczne

Data publikacji: 2018-12-02, Data modyfikacji: 2018-12-03
A A AWydrukDrukuj  
 
Mass media w edukacji katechetycznej. Zagrożenie czy współczesna forma ewangelizacji? To temat przewodni grudniowych kongregacji katechetycznych w Rzeszowie i Jaśle. W Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie, odbyła się kongregacja katechetyczna dla sióstr zakonnych i katechetów świeckich z centralnej i południowej części diecezji rzeszowskiej. Spotkanie zostało poprzedzone Mszą świętą w kaplicy seminaryjnej w intencji biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby, którą koncelebrowali: ks. dr Marek Winiarski oraz ks. dr Krzysztof Budzyń. W czasie kongregacji katecheci wysłuchali wykładu nt. roli, znaczenia i zastosowania mass mediów w katechezie. Prelekcję wygłosiła mgr Natalia Janowiec (doktorantka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z zakresu nauk o mediach). W pierwszej części wykładu zabrani zapoznali się z ogólną charakterystyką mass mediów. Już na wstępie prelegentka podkreśliła, że „mass media są bardzo ważnym narzędziem współczesnej ewangelizacji. Dają możliwość dawania świadectwa wiary w Boga. Umożliwiają Jego odkrycie i poznanie Jego słowa”. Powołując się na naukę Ojca Świętego Jana Pawła II, prelegentka zaprezentowała najważniejsze wartości i bogactwa przekazu katechetycznego znajdującego swoiste źródło we wszelkiego rodzaju mass mediach. W drugiej części prelekcji katecheci mieli możliwość zapoznania się z najbardziej popularnymi środkami masowego przekazu, których zastosowanie we współczesnej edukacji katechetycznej spotyka się z coraz większą popularnością i uznaniem. Po wygłoszonej prelekcji odbyła się dyskusja,w czasie której słuchacze zadawali pytania. Natalia Janowiec – absolwentka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Ukończyła studia magisterskie na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pracę dyplomową pt. „Świętych obcowanie w relacji medialnej i świadków na przykładzie życia św. Jana Pawła II” napisała pod kierunkiem ks. dr Sławomira Soczyńskiego oraz konsultacją krad. Stanisława Dziwisza. Obecnie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II pod kierunkiem ks. dr hab. Michała Drożdża, prof. UPJP II w Krakowie (dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, kierownika Katedry Mediów i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, specjalisty z zakresu nauk o mediach, delegata do spraw mediów) pisze pracę doktorską nt. modeli komunikowania i ich wartości w nauczaniu i działaniu Ojca Świętego Jana Pawła II. Od 2014 roku współpracuje z Niedzielą Rzeszowską oraz stroną internetową diecezji rzeszowskiej. W roku 2014 otrzymała medal ,,MaterVerbi’’ przyznawany przez Redakcję Tygodnika „Niedziela”. Kongregacja katechetyczna dla sióstr zakonnych i katechetów świeckich z południowej części diecezji rzeszowskiej, odbędzie się 15 grudnia w Jaśle. Zdjęcia – E.J Artykuł Mass media, a katecheza – kongregacje katechetyczne pochodzi z serwisu Diecezja Rzeszowska.

Pełna treść wiadomości na: diecezja.rzeszow.pl/?p=47667
diecezja.rzeszow.pl, Źródło artykułu: diecezja.rzeszow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola