Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Sługa prawdy i wolności - 34. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki

Data publikacji: 2018-10-19, Data modyfikacji: 2018-10-20
A A AWydrukDrukuj  
 
Jasło:19 października 1984 roku Kapelan „Solidarności” bł. ks. Jerzy Popiełuszko został porwany przez funkcjonariuszy Służb Bezpieczeństwa. Zamknięty w bagażniku samochodu, torturowany, poniżany i bity do końca pozostał wierny Bogu i Ojczyźnie. O północy, z wysokości kilkunastometrowej zapory we Włocławku oprawcy wrzucili zmasakrowane ciało do wody. Różaniec towarzyszył mu w ostatnich chwilach życia. Po zabójstwie nikt nie przypuszczał, iż zostanie włączony w poczet błogosławionych. Kościół katolicki wspomina polskiego kapłana jako człowieka głębokiej modlitwy, prawdy i wierności. W kościele pw. św. Stanisława BM w Jaśle, odbyły się uroczystości upamiętniające 34. rocznicę dramatycznej śmierci bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Mszy świętej w intencji rychłej kanonizacji kapłana Męczennika, Ojczyzny i działaczy „Solidarności” przewodniczył ks. Artur Kostrząb. W koncelebrze uczestniczyli także: ks. dr Stanisław Marczak były kapelan jasielskiej „Solidarności”, ks. Tadeusz Paszek i ks. Gerard Stanula. Homilię okolicznościową wygłosił ks. dr Stanisław Marczak. Kaznodzieja wskazał na tragiczne fakty dotyczące śmierci błogosławionego kapelana „Solidarności”. Przywołując jego życiorys duszpasterski wyszczególnił kilka najważniejszych cech wpisujących się w rangę świętości a więc: wrażliwość na ludzką krzywdę, głęboką pobożność, dar jednoczenia ludzi, życzliwość, wierność Chrystusowi, Kościołowi i Ojczyźnie. W ramach zbliżającej się 100.rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, kaznodzieja zapytał: Jakiej Polski pragnąłby dziś ks. Jerzy Popiełuszko? Odpowiadając, podkreślił, iż z pewnością pragnąłby Polski wiernej Chrystusowi, opartej na Ewangelii i prawdzie. Po zakończeniu Eucharystii, wszyscy zebrani udali się pod tablicę upamiętniającą Kapelana ,,Solidarności’’. Tam złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono symboliczną znicz. Fot. N.J Natalia Janowiec Artykuł Sługa prawdy i wolności – 34. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki pochodzi z serwisu Diecezja Rzeszowska.

Pełna treść wiadomości na: diecezja.rzeszow.pl/?p=46627
diecezja.rzeszow.pl, Źródło artykułu: diecezja.rzeszow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola