Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Tę kolędę, tę jedyną

Data publikacji: 2019-01-14, Data modyfikacji: 2019-01-16
A A AWydrukDrukuj  
 
Któż z nas nie zna popularnej piosenki „Serce w plecaku”, jak to „za wojskiem poleciało zakochane czyjeś serce”. Autorem tekstu i melodii jest Michał Zieliński (1905-1972), poeta i kompozytor, nauczyciel muzyki i śpiewu pochodzący z Jarosławia. W latach 1926-1939 był żołnierzem i członkiem orkiestry garnizonowej w Truskawcu, potem brał udział w kampanii wrześniowej. W 1945 roku pełnił obowiązki żołnierskie w Ostródzie, by w tymże roku powrócić już na stałe do Jarosławia. Do emerytury uczył w tamtejszej szkole muzycznej. Piosenka „Serce w plecaku” powstała w 1933 roku i została napisana na konkurs ogłoszony przez „Żołnierza Polskiego”. Szybko zyskała popularność. Śpiewano ją na wszystkich frontach II wojny światowej, w obozach, oddziałach partyzanckich, była też popularną piosenką powstańczej Warszawy. Po upadku Powstania Warszawskiego do melodii „Serce w plecaku” nieznany autor ułożył „Kolędę żołnierską”. Refren śpiewano po trzech zwrotkach. 1.Żołnierz drogą maszerował, szedł z Warszawy lasem, borem, pastuszkowie go spotkali, do Betlejem wiedli społem. Choć był bardzo utrudzony, ale spieszył się on wielce, bo Dzieciątku niósł w plecaku z Warszawy żołnierskie serce. Za wolnością zatęsknione serce młode i gorące, co walczyło w zapomnieniu przez słoneczne dwa miesiące. Rf. Tę kolędę, tę jedyną, śpiewam dla Ciebie, Dziecino, daj, bym przetrwał wszystkie boje i znów ujrzał miasto moje. Za wolnością zatęskniony idę walczyć w obce strony, ale daj, bym przetrwał boje i znów ujrzał miasto moje. 2.Przy stajence się spotkali króle, pany, pastuszkowie, pięknie dary poskładali, aby Jezus wybrał sobie. A wśród tłumu za wszystkimi młody, ale pełen sławy, w mundurze ubogim bardzo stał polski żołnierz z Warszawy. Dzieciąteczko go poznało, uśmiechnęło się do niego i spośród darów wybrało serce żołnierza polskiego. Rf. Tę kolędę, tę jedyną… Andrzej Szypuła Artykuł Tę kolędę, tę jedyną pochodzi z serwisu Diecezja Rzeszowska.

Pełna treść wiadomości na: diecezja.rzeszow.pl/?p=48344
diecezja.rzeszow.pl, Źródło artykułu: diecezja.rzeszow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola