Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Tysiące wiernych na odpuście w Dębowcu

Data publikacji: 2018-09-17, Data modyfikacji: 2018-09-19
A A AWydrukDrukuj  
 
W sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu zakończyły się czterodniowe uroczystości odpustowe ku czci Pięknej Pani z La Salette. W tym roku do dębowieckiego „Domu Matki” przybyło kilka tysięcy pielgrzymów. Większość dotarła pieszo. Przybyły nie tylko liczne grupy diecezjalne, ale również pielgrzymki z różnych stron Polski. Niedziela odpustowa była dniem świętowania. Kulminacyjnym punktem odpustu, była uroczysta suma pontyfikalna o godz. 11.00, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił biskup Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej. W koncelebrze uczestniczyli także ks. Grzegorz Zembroń MS – prowincjał polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów, ks. Stanisław Ruszel – dziekan dekanatu gorlickiego, kapłani diecezjalni oraz księża Misjonarze Saletyni z różnych stron Polski. W homilii biskup Mendyk zwrócił uwagę na wartość Słowa Bożego, jak podkreślił „Słowo Boże to lekarstwo na zatrute myśli. Słowo Boże zawsze ukierunkowane jest w konkretnym celu. Słowo Boże daje życie – życie wieczne”. W nawiązaniu do uroczystości odpustowych hierarcha podkreślił ważność uczestnictwa we Mszy świętej, jako symbolu poszukiwania prawdy i poznawania Boga z Pisma Świętego. Celebrans zachęcał do otwarcia się na Słowo Boże poprzez słuchanie i rozważanie Pisma Świętego. Odwołując się do słów niedzielnej Ewangelii, kaznodzieja wskazał na osobę Maryi – Matki Zbawiciela, która do końca towarzyszyła swemu jedynemu Synowi w męczeńskiej drodze na Golgotę. Wpatrując się w postawę Maryi, a także umiłowanego ucznia Jezusa Chrystus – św. Jana, biskup wskazał na bardzo ważną więź i relację, która zapoczątkowana została z Chrystusowego Krzyża „Rozmowa Chrystusa z Matką Najświętszą i umiłowanym uczniem daje początek narodzin nowej wspólnocie. Z wysokości krzyża Jezus przelewa nową miłość – miłość rodzinną, która ma źródło w Nim samym” – mówił. Z racji tegorocznego dziękczynienia za plony ksiądz biskup podziękował Bogu za tegoroczny czas żniw, jak mówił „Bóg jest głównym gospodarzem świata, dlatego w pierwszej kolejności w sposób szczególny składamy Mu uroczyste dziękczynienie za ten czas”. Przed kończącym Eucharystię błogosławieństwem, odbyło się poświęcenie wieńców dożynkowych, które przyniosły ze sobą delegacje rolników z okolicznych parafii. W tym roku do dębowieckiego „Domu Matki” przybyło kilka tysięcy pielgrzymów. Do stóp Płaczącej Pani przybyły liczne pielgrzymki piesze oraz rowerowe m. in z Rzeszowa, Tarnowa, Warszawy, Jasła i Gorlic. Fot. N.J Natalia Janowiec Artykuł Tysiące wiernych na odpuście w Dębowcu pochodzi z serwisu Diecezja Rzeszowska.

Pełna treść wiadomości na: diecezja.rzeszow.pl/?p=45771
diecezja.rzeszow.pl, Źródło artykułu: diecezja.rzeszow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola