Belka
Sobota, 17 Listopada 2018   imieniny: Waleria, Salomea, Grzegorz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Uroczystość odpustowa ku czci Narodzenia NMP w Tarnowcu

Data publikacji: 2018-09-09, Data modyfikacji: 2018-09-10
A A AWydrukDrukuj  
 
W sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia – Patronki Rolniczego Trudu w Tarnowcu, odbyły się centralne uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny połączone z dziękczynieniem za tegoroczny czas żniw. Mszy świętej przewodniczył biskup Edward Białogłowski, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników. Rolnicy od lat przybywają do Matki Bożej Tarnowieckiej, by podziękować za szczęśliwe zbiory i plony, a także prosić o urodzaj w przyszłych latach. Na ten dzień przynoszą dary ziemi: owoce, warzywa, chleb, miód, kwiaty oraz wieńce żniwne będące wyrazem niewypowiedzianej radości z współdziałania Boga i człowieka. Doroczne uroczystości to również dziękczynienie za dar życia Maryi. Dla wielu czcicieli Matki Najświętszej to czas szczególny. Przed Cudownym Wizerunkiem wypraszają potrzebne łaski i Boże błogosławieństwo. Centralnym punktem świętowania była Eucharystia, której przewodniczył biskup Edward Białogłowski w koncelebrze kilkunastu kapłanów diecezji rzeszowskiej i archidiecezji przemyskiej. W homilii ksiądz biskup nawiązał do Święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Kaznodzieja zaznaczył, iż Maryja stała się największym darem dla świata „Dziękujemy Bogu za dar życia Maryi. Bóg wybrał i powołał Maryję, by przekazała światu najcenniejszy dar Zbawienia – dar w osobie Jezusa Chrystusa, Syna Bożego”. W nawiązaniu do rozpoczynającego się VIII Tygodnia Wychowania biskup zwrócił uwagę na dwa bardzo ważne aspekty jakimi są życie i rodzina. Powołując się na naukę Ojca Świętego Jana Pawła II biskup przedstawił ich wartość i znaczenie. W dalszej części homilii biskup Edward podziękował rolnikom za całoroczny trud i wysiłek na roli. W nawiązaniu do Święta Matki Bożej Siewnej przypomniał, że dożynki to czas szczególnej modlitwy o szacunek dla polskiej ziemi i chleba „Za każdy dar nieba trzeba dziękować. Dzisiaj wielu ludzi schodzi na bezdroża bowiem nie wystarczy sam chleb. A chleb to przecież najcenniejszy dar z nieba, w nim pozostał obecny sam Jezus Chrystus”. Zgodnie z dożynkową tradycją rolnicy złożyli na ołtarzu dary wśród nich bochen chleba, wypieczony z tegorocznej mąki. Fot. N.J Natalia Janowiec Artykuł Uroczystość odpustowa ku czci Narodzenia NMP w Tarnowcu pochodzi z serwisu Diecezja Rzeszowska.

Pełna treść wiadomości na: diecezja.rzeszow.pl/?p=45534
diecezja.rzeszow.pl, Źródło artykułu: diecezja.rzeszow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola