Belka
Sobota, 11 Stycznia 2025   imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Nowoczesna edukacja naukowa na Podkarpaciu dzięki Funduszom Europejskim

Data publikacji: 2022-07-26, Data modyfikacji: 2022-07-26
A A AWydrukDrukuj  
 
Nowoczesna edukacja naukowa na Podkarpaciu dzięki Funduszom Europejskim

Świat nauki i techniki, ciekawe eksperymenty, nowoczesne technologie, edukacja połączona z zabawą – to wszystko już niebawem będzie czekać na rodziny w Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Placówka powstaje przy wsparciu funduszy unijnych. Realizacja projektu była omawiana podczas posiedzenia Zarządu Województwa Podkarpackiego. W wydarzeniu uczestniczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

"Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w regionie. Obiekt ma być podkarpackim „Kopernikiem” i prezentować w sposób nowoczesny i innowacyjny zagadnienia dotyczące nauki. Placówka będzie zachęcać do twórczego eksperymentowania i odkrywania naukowych ciekawostek" – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Oprócz części ekspozycyjnej, w Centrum znajdzie się zespół laboratoriów i pracowni edukacyjnych, gdzie odbywać się będą zajęcia związane z konstruowaniem i budowaniem urządzeń oraz modelarstwem i majsterkowaniem.

Aktywne uczestnictwo w pokazach i warsztatach tematycznych przełoży się na rozwijanie umiejętności praktycznych dzieci i młodzieży. Placówka stanie się ważnym, wspierającym system szkolnictwa, zapleczem edukacyjnym w regionie. Wpłynie na zmniejszenie wykluczenia społecznego związanego z dostępem do nauki i nowoczesnych metod zdobywania wiedzy z zachowaniem integracji międzypokoleniowej.

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” będzie miejscem kształtowania przyszłych preferencji zawodowych, odkrywania talentów i zainteresowań. Ośrodek będzie popularyzował naukę między innymi powiązaną z inteligentnymi specjalizacjami województwa, a więc lotnictwem, kosmonautyką, informatyką oraz szeroko rozumianą jakością życia.

Centrum zostało zlokalizowane pod Rzeszowem w miejscowości Tajęcina w sąsiedztwie Portu Lotniczego oraz Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w wysokości 76 mln złotych.

"Centra nauki to coraz bardziej popularna forma edukacji, umożliwiająca zrozumienie otaczającego nas świata. Z pieniędzy z Regionalnych Programów na lata 2014-2020 w Polsce współfinansowanych jest już sześć dużych centrów nauki" – wyjaśniła wiceminister.

Oprócz Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” największe dofinansowanie z Regionalnych Programów 2014-2020 otrzymały projekty: Epi-Centrum Nauki w Białymstoku, Małopolskiego Centrum Nauki w Krakowie, Planetarium - Śląski Park Nauki w Chorzowie oraz Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a także Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.

Dodatkowo w województwach warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim realizowanych jest kilka mniejszych projektów dotyczących lokalnych centrów nauki oraz mobilnych pracowni edukacyjnych.

, Źródło artykułu: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola