Belka
Wtorek, 24 Grudnia 2024   imieniny: Adam i Ewa
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

O inwestycjach zagranicznych na Podkarpaciu podczas Kongresu „Złota Setka Firm Podkarpacia”

Data publikacji: 2022-09-29, Data modyfikacji: 2022-09-29
A A AWydrukDrukuj  
 
O inwestycjach zagranicznych na Podkarpaciu podczas Kongresu „Złota Setka Firm Podkarpacia”

Rola funduszy europejskich w regionach w kontekście przyciągania zagranicznych inwestorów była tematem panelu „Inwestycje zagraniczne na Podkarpaciu i w Polsce w dobie pandemii i wojny na Ukrainie” towarzyszącemu kongresowi „Złota Setka Firm Podkarpacia”. W wydarzeniu wzięła udział Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Uczestnicy spotkania poznali także wyniki rankingu Złotej Setki Firm Podkarpacia 2022.

"To między innymi dzięki funduszom unijnym regiony mogą przygotować i rozwijać otoczenie biznesu pod inwestycje zagraniczne, np. wspierając parki przemysłowe, naukowo-technologiczne i Specjalne Strefy Ekonomiczne lub uzbrajając tereny inwestycyjne" – mówiła podczas debaty wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. "Wśród czynników lokalizacji inwestycji, na które może oddziaływać polityka spójności i fundusze UE jest także obecność zasobów pracy (kapitału ludzkiego) – w tym aspekcie fundusze przyczyniają się do wzmocnienia infrastrukturalnego uczelni, czy ośrodków akademickich" – powiedziała.

Dodała, że z punktu widzenia rozwoju biznesu i przyciągania inwestycji zagranicznych istotną kwestią jest rozwój transportu i jego otoczenia. Ponadto, dostępność transportowa skorelowana jest ściśle z wymianą handlową i przewożeniem towarów (drogi i kolej). Takie inwestycje były realizowane przy wsparciu środków UE oraz będą kontynuowane w nowej perspektywie finansowej.

"Projekty dofinansowane funduszami europejskimi stanowią istotną zachętę dla inwestorów do lokowania kapitału w Polsce" – podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Spotkanie było okazją do omówienia konkretnych działań realizowanych w związku z sytuacją gospodarczą po koronawirusie i wojną w Ukrainie,  takich jak m.in. : uruchomienie przez MFiPR dodatkowego naboru dla MŚP z obszaru Polski Wschodniej dla wsparcia ich działalności czy  pomocy  dedykowanej przedsiębiorcom w celu optymalizacji i ewentualnej zmiany kierunków ich zagranicznej działalności i nawiązywania nowych kontaktów biznesowych.

W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej pracujemy nad nową perspektywą finansową UE. W ramach programu krajowego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przewidziane zostały środki na internacjonalizację przedsiębiorstw oraz Promocję Polskiej Gospodarki.

"Dla przedsiębiorców, którzy chcieliby rozwinąć swoją działalność na nowe rynki, fundusze z nowej perspektywy będą stanowiły istotną zachętę do zainwestowania właśnie w naszym kraju. W II Priorytecie programu FENG – „Środowisko sprzyjające innowacjom” planowane jest dofinansowanie internacjonalizacji tych firm, które przyczynią się do promocji marki polskiej gospodarki i rozwoju kluczowych branż naszej gospodarki" – wymieniała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Jak zaznaczyła wiceszefowa resortu w programie zaplanowano działania, które sprzyjać będą tworzeniu przyjaznego klimatu inwestycyjnego w Polsce poprzez np. wsparcie infrastruktury organizacji badawczych na rzecz gospodarki, możliwość uruchomienia tzw. fabryk uczących (kształcenie kadr/testowanie nowych rozwiązań przez przedsiębiorców), wsparcie umiędzynarodowienia Krajowych Klastrów Kluczowych, możliwość skorzystania z usług ośrodków innowacji, programy rozwojowe dla innowacyjnych spółek (w tym start up-ów zagranicznych planujących założenie działalności w Polsce), czy przyciąganie do Polski z zagranicy renomowanych zespołów zarządzających dużymi funduszami venture capital.

Kongres „Złota Setka Firm Podkarpacia” zakończyło wręczenie nagród zwycięzcom XVI edycji plebiscytu organizowanego przez Gazetę Codzienną „Nowiny, przy współudziale podkarpackiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Małopolskiego Instytutu Gospodarczego. Partnerem Wydarzenia jest Województwo Podkarpackie. Tradycyjnie już ogłoszenie Złotej Setki zwieńczyła uroczysta gala. Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak gratulowała przedsiębiorcom.

W rankingu  nagradzane są największe i najlepsze firmy z regionu, mające swój udział  w napędzaniu podkarpackiej gospodarki,  najprężniej działające przedsiębiorstwa, których działalność przyczynia się do budowania wzrostu gospodarczego oraz polepszania poziomu życia mieszkańców województwa podkarpackiego oraz  mające największe zasługi w budowaniu pozycji gospodarczej Podkarpacia. Najnowszy ranking obejmuje wyniki za 2021 rok. Podobnie jak w latach poprzednich wyróżnione zostały najlepsze firmy m.in. według rentowności, zysku, dynamiki sprzedaży, wartości eksportu, zatrudnienia czy kapitalizacji giełdowej dla spółek notowanych na GPW w Warszawie.

, Źródło artykułu: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola