Belka
Sobota, 28 Września 2024   imieniny: Marek, Wacław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Bóg jest z nami - żywa szopka w Jaśle

Data publikacji: 2018-12-25, Data modyfikacji: 2018-12-26
A A AWydrukDrukuj  
 
Zgodnie z tradycją, jasielscy ojcowie franciszkanie zorganizowali żywą szopkę bożonarodzeniową. Oprócz Świętej Rodziny podziwiano w niej aniołów, pasterzy, Trzech Króli oraz zwierzęta w drewnianej zagrodzie. Żywa szopka nawiązuje do średniowiecznej tradycji przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Jej pomysłodawcą był w 1223 r. św. Franciszek z Asyżu. Tradycja budowania szopek ma ponad 800 lat. Początkowo szopki powstawały tylko przy klasztorach franciszkańskich, jednak z czasem tradycja ich budowania rozpowszechniła się w całej Europie. Najbardziej rozwinęła się we Włoszech, gdzie można je oglądać nie tylko w czasie Bożego Narodzenia. W Polsce tradycja ta zapoczątkowana została w XIII wieku. Przy betlejemskiej stajence wszyscy zebrani mogli wspólnie kolędować i dzielić się opłatkiem. Inscenizacja przygotowana przez młodzież franciszkańską wprowadziła zebranych w tajemnicę przyjścia na świat Syn Bożego, czas radości i nadziei. Fot. N.J   Artykuł Bóg jest z nami – żywa szopka w Jaśle pochodzi z serwisu Diecezja Rzeszowska.

Pełna treść wiadomości na: diecezja.rzeszow.pl/?p=48031
diecezja.rzeszow.pl, Źródło artykułu: diecezja.rzeszow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola