Belka
Sobota, 28 Września 2024   imieniny: Marek, Wacław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Czego życzyli sobie biskupi i księża?

Data publikacji: 2018-12-23, Data modyfikacji: 2018-12-26
A A AWydrukDrukuj  
 
23 grudnia 2018  r. o godz. 20.00 w auli Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie odbyło się świąteczne spotkanie duchowieństwa diecezji rzeszowskiej, w którym uczestniczył bp Jan Wątroba, bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski oraz 35 księży, głównie proboszczowie rzeszowskich parafii oraz pracownicy instytucji diecezjalnych. Na początku spotkania ks. Wiesław Rafacz, diecezjalny ojciec duchowny, odczytał Ewangelię o Bożym Narodzeniu. Następnie ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, w imieniu zebranych księży złożył Biskupom życzenia świąteczne. Ksiądz Kanclerz w przemówieniu odniósł się m.in. do dobroci Pana Boga. „Święta Bożego Narodzenia stanowią sedno historii zbawienia. Bóg przychodzi i objawia swoją miłość, dobroć, łaskawość, swoją humanitas, czyli to, co nazywamy bycie człowiekiem. Życzę, aby wasza posługa biskupia była wypełniona dobrocią, łaskawością, ową humanitas. Abyście byli dla ludu i dla nas kapłanów znakiem tego, co Boże, tego, co pochodzi od Stwórcy i Zbawiciela” – mówił kanclerz. Przywołując ewangeliczny obraz Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza, ks. Steczkowski powiedział: „Biskup jest pasterzem ludu. Życzę, abyście tak, jak Pasterz z Ewangelii św. Jana, mieli siłę, moc i wolę do dźwigania zagubionych owiec”. Biskup Jan Wątroba w swoim przemówieniu i życzeniach zwrócił uwagę na dobre wydarzenia minionego roku, za które należy dziękować Panu Bogu, jak i te złe, za które trzeba przepraszać. Biskup Rzeszowski przywołał słowa papieża Franciszka, które Ojciec Święty wypowiedział 21 grudnia br. podczas spotkania z pracownikami Kurii Rzymskiej. Papież znaczną część swego przemówienia poświęcił problemowi nadużyć władzy, sumienia i nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych i osoby konsekrowane. Przypomniał zło, jakiego dopuścił się król Dawid, namaszczony przez Boga, kiedy popełnił grzech cudzołóstwa z żoną Uriasza Chetyty – Batszebą. „Także i dzisiaj wielu Dawidów, bez mrugnięcia okiem, wchodzi w sieć zepsucia, zdradzają Boga, Jego przykazania, swoje powołanie, Kościół, lud Boży oraz zaufanie maluczkich i ich rodzin. Często za swoją bezgraniczną uprzejmością, nienaganną pracowitością i anielską twarzą bezwstydnie ukrywają okrutnego wilka gotowego pożreć niewinne dusze” – mówił papież Franciszek. Na zakończenie bp Wątroba życzył księżom budowania świąt i całego życia wokół Jezusa Chrystusa. „Jeśli w centrum tych świąt będziemy my sami, a nie Jezus Chrystus, to będzie zmarnowana okazja. Niech Jezus będzie w samym centrum naszego świętowania i całego życia” – powiedział biskup. W dalszej części był czas na indywidualne życzenia. (tn) Zdjęcia: tn   Artykuł Czego życzyli sobie biskupi i księża? pochodzi z serwisu Diecezja Rzeszowska.

Pełna treść wiadomości na: diecezja.rzeszow.pl/?p=47972
diecezja.rzeszow.pl, Źródło artykułu: diecezja.rzeszow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola