Belka
Wtorek, 12 Listopada 2024   imieniny: Renata, Witold, Konrad
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Diakoni na praktyce duszpasterskiej

Data publikacji: 2019-02-08, Data modyfikacji: 2019-02-11
A A AWydrukDrukuj  
 
9 lutego 2019 r. jedenastu diakonów diecezji rzeszowskiej rozpocznie praktykę duszpasterską w parafiach. To jeden z ostatnich etapów przygotowań przed przyjęciem święceń kapłańskich, które odbędą się 8 czerwca 2019 r. 1 lutego 2019 r., podczas Mszy św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, bp Jan Wątroba wręczył diakonom aplikaty do parafii, gdzie odbędą praktyki duszpasterskie. W homilii Biskup Rzeszowski, nawiązując do Listu do Hebrajczyków, zwrócił uwagę na solidarność Jezusa Chrystusa z grzesznikami. „Jezus Chrystus, Kapłan, Pośrednik, ten który jedna ludzi z Bogiem, ten, który jest solidarny z grzesznikami, powinien być wzorem każdego duszpasterza” – podkreślił hierarcha. Omawiając różne aspekty pracy duszpasterskiej kaznodzieja mówił o korelacji poświęcenia i satysfakcji. „Praca duszpasterska wiąże się z trudem i potrzebą kreatywności, ale jednocześnie daje ogromną radość i rodzi entuzjazm” – powiedział duchowny. Praktyki diakonów ukierunkowane są na kilka aspektów, m.in.: liturgiczny i katechetyczny. Diakoni będą m.in. głosić homilie podczas Mszy św. i kazania podczas nabożeństw Gorzkich Żali, a także przewodniczyć nabożeństwom. Oprócz udziału w liturgii będą zdobywać doświadczenie katechetyczne, prowadząc lekcje religii w szkołach oraz zapoznają się z pracą w kancelarii parafialnej i duszpasterstwem grup, stowarzyszeń i ruchów działających w parafii. W tym roku praktyka diakonów potrwa od 9 lutego do 21 kwietnia. Podstawę prawną odbywania praktyki diakońskiej podaje Kodeks Prawa Kanonicznego: „Po zakończeniu okresu studiów, diakon powinien przez odpowiedni czas, określony przez biskupa lub wyższego przełożonego, pracować w duszpasterstwie, wykonując święcenia diakońskie, zanim zostanie dopuszczony do prezbiteratu” (kan. 1032 § 2). Miejsce praktyk poszczególnych diakonów: Kamil Bambrowicz – Niechobrz Hubert Cop – Brzeziny Jakub Gunia – Rzeszów, parafia św. Mikołaja Mateusz Juszczyk – Medynia Głogowska Arkadiusz Król – Nienaszów Jarosław Młodecki – Kolbuszowa, parafia Wszystkich Świętych Jakub Oczkowicz – Zaczernie Bartłomiej Ołyniec – Dobrzechów Grzegorz Petka – Palikówka Dominik Wacław – Gorlice, parafia św. Andrzeja Boboli Rafał Wesołowski – Chmielnik Rzeszowski Na zdjęciu diakoni tuż po święceniach diakonatu. Boguchwała, 12 maja 2018 r. (tn)   Artykuł Diakoni na praktyce duszpasterskiej pochodzi z serwisu Diecezja Rzeszowska.

Pełna treść wiadomości na: diecezja.rzeszow.pl/?p=48856
diecezja.rzeszow.pl, Źródło artykułu: diecezja.rzeszow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola