Belka
Wtorek, 19 Listopada 2024   imieniny: Elżbieta, Seweryn, Paweł
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Droga do nieba

Data publikacji: 2018-10-02, Data modyfikacji: 2018-10-03
A A AWydrukDrukuj  
 
Rzeszów: 1 października 2018 r. po raz kolejny w murach Uniwersytetu Rzeszowskiego wybrzmiało radosne „Gaudeamus igitur” obwieszczające rozpoczęcie nowego roku akademickiego 2018/2019. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele akademickim pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, której przewodniczył bp Jan Wątroba. W homilii bp Wątroba mówił: „Nowy rok akademicki niesie ze sobą wiele pytań, niepokojów. Przychodzimy tutaj jednak jako ludzie wiary i te nasze niepokoje, niepewność przynosimy do Jezusa – Nauczyciela i Wychowawcy. Jemu chcemy zawierzyć całe nasze środowisko akademickie Uniwersytetu Rzeszowskiego. W tej postawie zawierzenia chcemy się uczyć od najlepszych. Już niebawem będziemy przeżywać 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Źródłem jego autentycznej wielkości była bezgraniczna ufność i zawierzenie Bogu”. W dalszej części bp Jan Wątroba przywołał postać św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła, której liturgiczne wspomnienie przypadło w dniu inauguracji. Odpowiadając na pytanie, co młoda karmelitanka może zaproponować uczonym i uczącym się, homileta mówił: „Proponuje małą drogę do nieba. Istotą tej drogi jest całkowita ufność Panu Bogu. Św. Teresa miała wyjątkowe serce, w którym na pierwszym miejscu postawiła Jezusa. Kochać Jezusa i czynić wszelkie dobro z miłością do Niego – to jest cały jej sekret. Przez to niebo stało się jej bliskie jak dom rodzinny. My piszemy trudne rozprawy o Bogu, prowadzimy dyskusje o tym kim On jest. Czasem mamy do Niego pretensje, lekceważymy Go lub panicznie się Go boimy. A św. Teresa? Ona wierzyła w miłość, która wszystko zwycięża. Nawet zło grzechu. Wierzyła, że Bóg jest tą miłością, która zaniesie ją do nieba. Nawet wówczas gdy człowiek pogubi się w życiu to Bóg – Miłość będzie ciągle wyciągał rękę”. Kończąc homilię bp Jan Wątroba przypomniał fundamentalną misję uniwersytetu jaką jest poszukiwanie prawdy oraz wyraził życzenie: „Z ufnością serca wkraczajmy w nowy rok akademicki pamiętając, że aby zostać wielkim, trzeba być najpierw małym, pokornym. Na tej drodze wielu osiągnęło wielkość”. Po Mszy św. odbyła się druga część uroczystości, na którą składały się m.in.: przemówienie inauguracyjne Rektora UR – prof. dra hab. Sylwestera Czopka, immatrykulacja studentów I roku, wręczenie medali i odznaczeń, wręczenie Laurów Rektora. Wykład inauguracyjny zatytułowany: „Świętowanie 11 Listopada – patriotyczny obowiązek czy wyraz obywatelskiej tożsamości?” poprowadził prof. dr hab. Włodzimierz Mędrzecki z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Uroczystość uświetnił występ Chóru Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ks. Krzysztof Cieśla Fot. Marcin Kaławaj Artykuł Droga do nieba pochodzi z serwisu Diecezja Rzeszowska.

Pełna treść wiadomości na: diecezja.rzeszow.pl/?p=46300
diecezja.rzeszow.pl, Źródło artykułu: diecezja.rzeszow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola