Belka
Czwartek, 3 Października 2024   imieniny: Teresa, Gerard, Bogumił
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Felieton wikarego na 19 sierpnia 2018 roku

Data publikacji: 2018-08-18, Data modyfikacji: 2018-08-19
A A AWydrukDrukuj  
 
„Droga rozsądku” Pierwsze czytanie z księgi Przysłów wprowadza nas w klimat rozważań XX niedzieli zwykłej. Słyszymy o mądrości, która jest wielkim darem Boga i sprawia, że otwieramy się na Boże natchnienia. Ostatnie zdanie wskazuje nam jak mamy żyć, aby nie zbłądzić: „Odrzućcie naiwność, a żyć będziecie, chodźcie prosto drogą rozsądku”. Współczesny świat w tym potężnym biegu zatracił rozsądek, dlatego potrzeba nam wszystkim mądrości Bożej, abyśmy nie ulegli pokusie materializmu i skupienia tylko na sprawach ludzkich. Sami dobrze wiemy, że potrzeba równowagi miedzy tym, co materialne, a tym co duchowe. Bardzo łatwo uwierzyć w siebie, zapominając o innych. Najprościej wszystko tłumaczyć swoimi potrzebami, zmęczeniem itd. Doprowadza to bardzo szybko do frustracji, która niszczy atmosferę wspólnoty domowej czy zakładowej w miejscu pracy. Kilka dni temu słuchałem pouczającej audycji w Polskim Radiu. Głównym tematem był problem wzrastającej liczby rozwodów, która zaczyna dominować szczególnie u małżonków z dwudziestoletnim stażem małżeńskim. Jako zasadniczą przyczynę podano: brak rozsądku i mądrości życiowej, które wyrażają się przede wszystkim w kłótniach, egoizmie czy nawet w wielkiej nienawiści. Drodzy Czytelnicy, zastanówmy się: co mamy czynić? – aby nasze życie nie było „falą” upadków i niepowodzeń, ale drogą powstawania ku nowemu życiu w Bogu i pośród ludzkich problemów. Wszystkim nam potrzeba dystansu do siebie, aby otwierać się na każdego człowieka. Wtedy to, możliwym będzie nasz duchowy rozwój i współpraca dla budowania społeczności Bogiem silnej i pełnej wzajemnej miłości. Chrystus już kolejną niedzielę pokazuje nam, że jest dla nas pokarmem na życie wieczne. Zadajmy sobie pytanie: czy wierzę w prawdziwą obecność Boga w Chlebie Eucharystycznym? W czym dokładnie się to wyraża? Może dominuje brak osobistego odniesienia do Pana Jezusa? – co dostrzec można w braku zaangażowania w liturgię. Zatrzymajmy się także nad słowami św. Pawła, który zwraca nasza uwagę na rozsądek w życiu: „Nie bądźcie przeto nierozsądni, lecz usiłujcie zrozumieć, co jest wola Pana”. Niechaj te słowa i cała liturgia niedzielna będą dla nas szkołą Bożej mądrości. Artykuł Felieton wikarego na 19 sierpnia 2018 roku pochodzi z serwisu Diecezja Rzeszowska.

Pełna treść wiadomości na: diecezja.rzeszow.pl/?p=45107
diecezja.rzeszow.pl, Źródło artykułu: diecezja.rzeszow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola