Belka
Wtorek, 24 Września 2024   imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Godzinki o Męce Pana Jezusa

Data publikacji: 2019-03-22, Data modyfikacji: 2019-03-24
A A AWydrukDrukuj  
 
Są one w naszej rzeszowskiej diecezji dość często śpiewane. W mojej rodzinnej parafii pw. Świętej Anny w Niewodnej wprowadził je po II wojnie światowej pewien misjonarz z Krakowa, być może bernardyn. Do dziś wierni przechowują stare, drukowane na maszynie do pisania, pożółkłe teksty tych Godzinek. Są one śpiewane w okresie Wielkiego Postu przed pierwszą (prymarią) poranną niedzielną Mszą Świętą, a także w Wielkim Tygodniu. Godzinki o Męce Pana Jezusa trudno znaleźć w śpiewnikach kościelnych. Spotkałem je tylko w jednym zbiorze modlitw i pieśni, bez nut, przeznaczonym dla pielgrzymów pt. „Na dróżkach Kalwarii Pacławskiej” w opracowaniu O. Damiana Synowca, franciszkanina, wydanym w przez oo. Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej w 1983 roku. Ale od czego mądre korzystanie z internetu! I tak oto tekst i melodię Godzinek można dziś znaleźć na stronie internetowej OO. Bernardynów, bowiem według tradycji klasztoru tego zgromadzenia w Leżajsku śpiewamy je w naszej rzeszowskiej diecezji. Godzinki o Męce Pańskiej wywodzą się z modlitwy brewiarzowej, z Liturgii godzin, z małych officjów, są utrzymane w konwencji poezji ludowej. Tradycja ich śpiewania wywodzi się prawdopodobnie z XVI wieku. W poszczególnych „godzinach”, czyli częściach tego nabożeństwa rozważa się: pojmanie Jezusa w Ogrójcu, sąd u Piłata, biczowanie i cierniem ukoronowanie, drogę krzyżową, ukrzyżowanie i śmierć na krzyżu, zdjęcie z krzyża i złożenie do grobu. Opierają się one na łacińskim nabożeństwie „Horae Sancte Crucis”. Obok Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, są Godzinki o Męce Pana Jezusa nabożeństwem o przejmującym i głębokim w swym wyrazie religijnym, duchowym charakterze, zarazem pełnym prostoty i ujmującego piękna. Warto je upowszechniać – dla pogłębienia naszej wiary, chrześcijańskiej tradycji, dla przyszłych pokoleń, dla głębszego zrozumienia i pełniejszego przez nas przeżywania Tajemnic Wielkiego Postu, a zwłaszcza Wielkiego Tygodnia. A tak kończą się Godzinki o Męce Pana Jezusa: „Zbawicielu najdroższy, za nas umęczony, bądź teraz i na zawsze od nas pochwalony”. Andrzej Szypuła Artykuł Godzinki o Męce Pana Jezusa pochodzi z serwisu Diecezja Rzeszowska.

Pełna treść wiadomości na: diecezja.rzeszow.pl/?p=49824
diecezja.rzeszow.pl, Źródło artykułu: diecezja.rzeszow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola