Belka
Niedziela, 29 Września 2024   imieniny: Michalina, Michał, Rafał
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Jesienne spotkanie Szkolnych Kół Caritas

Data publikacji: 2018-11-26, Data modyfikacji: 2018-11-27
A A AWydrukDrukuj  
 
21 listopada w Rzeszowie, a dzień później – w Jaśle odbyło się spotkanie opiekunów i wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas z całej Diecezji Rzeszowskiej. Towarzyszył im kontekst 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz trwającego aktualnie w Polsce Roku św. Stanisława Kostki. Ten święty szczególnie był bliski wolontariuszom Caritas, ponieważ organizatorzy Spotkania sprowadzili na nie jego relikwie. Spotkanie rozpoczął dyrektor Caritas – ks. prał. Stanisław Słowik, który powitał licznie przybyłych uczniów i nauczycieli (łącznie – ok. 750 osób). Następnie prowadzenie spotkania przejął wicedyrektor Caritas – ks. dr Piotr Potyrała, który wskazał na św. Stanisława Kostkę jako „patrona trudnych dróg”, który „miał odwagę przeciwstawiać się panującym modom i naciskom grupy”. Zaprezentował także najważniejsze myśli z Orędzia Ojca świętego Franciszka na II Światowy Dzień Ubogich. Punktem centralnym Spotkania była prelekcja, którą wygłosił prof. dr hab. Kazimierz Ożóg. Nawiązując do przeżywanej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – wskazał, że wojna o polskość toczyła się na kilku frontach: w rodzinach, w literaturze i sztuce oraz w Kościele katolickim. Pan Profesor podkreślił, jak wielkie są zasługi Kościoła i duchowieństwa w ocaleniu ducha Narodu. W kolejnym punkcie Zjazdu – ks. Piotr  Potyrała opowiedział o minionych i planowanych działaniach rzeszowskiej Caritas, a także wskazał kolejne przestrzenie, w których wolontariusze mogą realizować katolickie miłosierdzie.   Zwieńczeniem Spotkania było ogłoszenie wyników diecezjalnego konkursu „Dzieł miłosierdzia na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” pod patronatem Biskupa Jana Wątroby. Wyróżnieni otrzymali z rąk ks. prał. Stanisława Słowika dyplomy, albumy oraz słodycze. Wyniki konkursu kategorii szkół rzeszowskich: 1. miejsce ex aequo: Zespół Szkół Gospodarczych w Rzeszowie i IX Liceum Ogólnokształcących w Rzeszowie; 2 miejsce: II Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie; 3. miejsce: Szkoła Podstawowa nr 14 w Rzeszowie. Wyniki konkursu w kategorii szkół z okolic Rzeszowa: 1. miejsce ex aequo: Szkoła Podstawowa w Lutoryżu i Szkoła Podstawowa w Głogowie Małopolskim; 2. miejsce ex aequo: Zespół Szkół w Kamieniu i Szkoła Podstawowa w Kamionce; 3. miejsce ex aequo: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krasnem i Szkoła Podstawowa w Widełce. Wyniki konkursu w kategorii „południowa część Diecezji Rzeszowskiej: 1. miejsce ex aequo: Szkoła Podstawowa w Januszkowicach i Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach; 2. miejsce: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strzeszynie; 3. Miejsce: Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Gorlicach. Na zakończenie Spotkania – jego uczestnicy wspólnie odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego i posilili się przygotowanym poczęstunkiem. Zapraszamy do galerii

Pełna treść wiadomości na: caritas.rzeszow.pl/?p=6156
caritas.rzeszow.pl, Źródło artykułu: caritas.rzeszow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola