Belka
Wtorek, 24 Września 2024   imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Katechumenat: I skrutynium i przekazanie symbolu wiary

Data publikacji: 2019-03-27, Data modyfikacji: 2019-03-30
A A AWydrukDrukuj  
 
Trzecia niedziela Wielkiego Postu dla katechumenów była kolejnym etapem przygotowania do przyjęcia wielkanocnych sakramentów. W parafii Miłosierdzia Bożego (Rzeszów – Biała), która jest miejscem wzrostu oraz duchowej troski o naszych wybranych, odbyło się pierwsze skrutynium. Skrutynia, które kończą się egzorcyzmem, mają doniosłe znaczenie w duchowej formacji dorosłych kandydatów do chrztu. „Obrzędy chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych” przewidują trzy skrutynia, które odbywają się w trzecią, czwartą i piątą niedzielę Wielkiego Postu. Ks. Wiesław Rafacz – odpowiedzialny w diecezji rzeszowskiej za formację katechumenów, podczas homilii przywołał słowa Tertuliana porównującego chrześcijan do rybek. Tak jak dla nich nie ma życia bez wody, tak dla chrześcijan wody chrztu są tym życiodajnym źródłem, do którego powinni nieustannie powracać. Chrześcijaństwo jest drogą, świadomie i dojrzale przemierzaną. Bóg zaprasza katechumenów i wszystkich ochrzczonych, by razem z Nim chcieli badać własne serca, spojrzeć co w nich jest i za przykładem ewangelicznej Samarytanki pozwolić Mu je wyrwać spod władzy naszych bożków – podkreślił ks. Rafacz. Po homilii wierni modlili się za katechumenów, aby zachowywali słowo Boże w swoim sercu i z każdym dniem pełniej je rozumieli, a także by w pokorze wyznali, że są grzesznikami i odrzucili to, co niewłaściwe i złe w oczach Chrystusa. Obrzęd egzorcyzmu, dokonany nad katechumenami uwolnił ich od wpływu złego ducha, umocnił ich na drodze duchowej walki oraz otworzył serca na przyjęcie darów Zbawiciela. Pierwsze skrutynium zakończyło się odesłaniem wybranych. Kolejnym obrzędem na drodze formacji katechumenalnej było przekazanie Symbolu wiary, który jest wyjątkowym skarbem Kościoła. Podczas wieczornej Liturgii (26.03.2019) zebrani katechumeni oraz wspólnota im towarzysząca otrzymali z ust ks. Rafacza wielką zachętę, by z wiarą i posłusznym zaangażowaniem słuchać słów Pana – “Słuchaj Izraelu! Pan nasz jest Bogiem Jedynym!”, by pytać siebie – kim jest dla mnie Jezus Chrystus, za kogo Go uważam? Pan oczekuje odpowiedzi z serca, bo wiara jest łaską, którą możemy pielęgnować, rozwijać, albo stracić – zauważył kaznodzieja. Po Liturgii Słowa celebrans zwrócił się do katechumenów, by w symboliczny sposób przyjęli dar od Kościoła: „Drodzy bracia i siostry, posłuchajcie słów wyznania wiary, przez którą dostąpicie usprawiedliwienia. Są one krótkie, ale zawierają wielkie tajemnice. Przyjmijcie je i zachowajcie szczerym sercem”. Drugie skrutynium odbędzie się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu (31.03.2019). Polecamy modlitwie naszych katechumenów:Klaudię, Dorotę, Mariusza i Salema, ich rodziny oraz wszystkich tych, którzy towarzyszą im na drodze wiary. Artykuł Katechumenat: I skrutynium i przekazanie symbolu wiary pochodzi z serwisu Diecezja Rzeszowska.

Pełna treść wiadomości na: diecezja.rzeszow.pl/?p=49902
diecezja.rzeszow.pl, Źródło artykułu: diecezja.rzeszow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola