Belka
Wtorek, 24 Września 2024   imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Parafia mistycznym ciałem Chrystusa

Data publikacji: 2019-03-09, Data modyfikacji: 2019-03-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Uroczystą Mszą świętą w sanktuarium pw. św. Antoniego w Jaśle wierni podziękowali za dar jubileuszu 50-lecia istnienia parafii. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także: ojciec Marian Gołąb (prowincjał franciszkanów), ks. Zbigniew Irzyk (dziekan dekanatu Jasło-Wschód), ojciec Paweł Sroka (gwardian i proboszcz parafii pw. św. Antoniego w Jaśle), ks. Łukasz Hendzel oraz ojcowie franciszkanie. Homilię jubileuszową wygłosił biskup Jan Wątroba, który wyraził ogromną wdzięczność tym wszystkim, którzy przyczynili się do utworzenia jasielskiej parafii jak również budowy świątyni. Jak podkreślił „parafia jest niezbędna i konieczna bowiem stanowi mistyczne ciało Chrystusa”. Opiekę duszpasterską nad parafią pełnią ojcowie franciszkanie. Po swoim przybyciu do Jasła w roku 1899, rozpoczęli starania o budowę klasztoru i kościoła. 17 maja 1903 roku biskup przemyski św. Józef Sebastian Pelczar dokonał poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę pierwszego kościoła franciszkańskiego w Jaśle, a już 31 grudnia 1904 r. nastąpiło poświęcenie nowej świątyni pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego przy ul. Mickiewicza 12. W ołtarzu głównym znajdowała się figura św. Antoniego, wykonana przez Antoniego Popiela. Z czasem wizerunek świętego zasłynął jako cudowny. W historii jego istnienia zapamiętanych zostało wiele łask i cudów. Od samego początku istnienia parafia rozwijała się na chwałę Bożą i dla dobra drugiego człowieka. Powstające grupy parafialne skupiały wspólnoty ludzi, którzy pragnęli pogłębić swoją relację z Bogiem, odkryć Chrystusa i podążać Jego śladami. Po wybuchu II wojny światowej parafia franciszkańska została całkowicie zniszczona. W połowie czerwca 1945 roku z rumowiska świątyni, wydobyto ocalałą figurę św. Antoniego, która była wprost nietknięta. Moment ten odnowił kult św. Antoniego wśród mieszkańców Jasła i był zachętą do dalszej pracy przy odbudowie zniszczonego miasta, a także nowej świątyni, której budowę rozpoczęto w 1957 roku. Podczas uroczystości biskup poświecił pamiątkową tablicę upamiętniającą jubileusz 50-lecia parafii. Fot. N.J     Artykuł Parafia mistycznym ciałem Chrystusa pochodzi z serwisu Diecezja Rzeszowska.

Pełna treść wiadomości na: diecezja.rzeszow.pl/?p=49449
diecezja.rzeszow.pl, Źródło artykułu: diecezja.rzeszow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola