Belka
Sobota, 21 Września 2024   imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Święty Antoni, patronie nasz

Data publikacji: 2019-06-13, Data modyfikacji: 2019-06-16
A A AWydrukDrukuj  
 
13 czerwca wspominamy św. Antoniego z Padwy, wybitnego doktora Kościoła, kaznodzieję, patrona ludzi błądzących, samotnych oraz ubogich. Z racji liturgicznego wspomnienia świętego w jasielskim sanktuarium noszącym jego wezwanie, odbyły się uroczystości odpustowe. Obchody co roku gromadzą rzesze wiernych czcicieli z miasta Jasła jak również z różnych stron diecezji rzeszowskiej. Dla wielu z nich święty z Padwy to najskuteczniejszy orędownik w wypraszaniu łask, a także wyjątkowy pomocnik w sprawach trudnych i beznadziejnych. Centralnym punktem uroczystości była Msza święta, której przewodniczył ojciec Mariusz Kozioł – Wikariusz Krakowskiej Prowincji Franciszkanów. W czasie Eucharystii za wstawiennictwem świętego z Padwy, modlono się o potrzebne łaski i opiekę na każdy dzień życia. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także: ks. Zbigniew Irzyk – dziekan dekanatu Jasło-Wschód, o. Paweł Sroka – gwardian klasztoru i proboszcz parafii pw. św. Antoniego, ks. Tadeusz Gąsiorowski – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle, o. Piotr Roman Gryziec OFM Conv, ks. Paweł Raczyński MS – kustosz sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu oraz ojcowie franciszkanie. Homilię wygłosił ojciec Mariusz Kozioł, który podkreślił wyjątkowość postaci św. Antoniego. Kaznodzieja zaznaczył, że Antoni z Padwy jest obecny wśród nas m.in. postaci relikwii, która jest cennym darem dla ludzi wierzących. Ojciec Wikariusz zachęcał również do naśladowania życiowej postawy Antoniego, a więc: pobożności, mowy, posługi, miłości i miłosierdzia.   Po Mszy świętej, zebrani udali się w barwnej procesji na skwer św. Antoniego. Dla jaślan to miejsce szczególne, gdyż przed II wojną światową znajdował się tam pierwszy kościół i klasztor ojców franciszkanów wraz z słynącą z łask i cudów figurą św. Antoniego. Po zakończeniu II wojny światowej w ruinach zburzonej doszczętnie świątyni, odnaleziono cudowną figurę, która jako jedyna ocalała na skutek wojennych zniszczeń. Zdjęcia – Natalia Janowiec Artykuł Święty Antoni, patronie nasz pochodzi z serwisu Diecezja Rzeszowska.

Pełna treść wiadomości na: diecezja.rzeszow.pl/?p=51671
diecezja.rzeszow.pl, Źródło artykułu: diecezja.rzeszow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola