Triduum Paschalne - Wielki Piątek
Data publikacji: 2019-04-19, Data modyfikacji: 2019-04-19
Mówiliśmy już o pierwszym dniu Triduum. Rozpoczyna się Liturgią Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek a kończy wraz z końcem liturgii Wielkiego Piątku. Warto przypomnieć, że Wielkoczwartkowa liturgia skupia się na miłości Jezusa ku nam. Jest to pamiątka ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Po Liturgii rozpoczyna się czuwanie – wyraz łączności z Jezusem. W Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii a wieczorna Liturgia skupia się wokół krzyża. Liturgię tego dnia kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.
Drugi dzień Triduum to dzień spoczynku Pana Jezusa w grobie. Jest to dzień milczenia i adoracji. Dzień ten rozpoczyna się wraz z zakończeniem liturgii Męki Jezusa i trwa aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej. Wchodzimy w mękę Jezusa, cała nasza uwaga w tym dniu koncentruje się na cierpieniu Chrystusa: męce, biczowaniu, krzyżu – cierpieniach jakich doznał dla naszego zbawienia. W tym dniu w Kościele „nie dzieje się nic”. Ten czas powinien być spędzony na modlitwie, medytacji tajemnicę krzyża Chrystusa.
Zwycięstwo krzyża objawiło się w sposób przedziwny. Nikt z ludzi nie mógł wymyślić innego sposobu. To jest naprawdę Boski sposób objawienia miłości. Taka miłość nie może umrzeć, taka miłość musi być zwycięstwem ostatecznym. Dlatego ta śmierć, która jest objawieniem miłości i największym aktem miłości, zawiera w sobie życie zwycięskie, zmartwychwstanie. Śmierć i zmartwychwstanie to dwa aspekty jednej rzeczywistości. Bo miłość musi być zwycięska. Miłość jest czymś ostatecznym. Dlatego dzisiaj święcimy triumf miłości, triumf krzyża. – ks. Franciszek Blachnicki
Tekstami, które mogą nam pomóc w przeżywaniu tych dni są teksty Liturgii Godzin. W tym dniu teksty te są szczególnie piękne. W Godzinie Czytań jedna z Wielkosobotnich Homilii mówi o ziemi, którą spowiła cisza bo przelękła się i zamilkła. A Chrystus zasnął. Sam jednak budził tych, którzy spali od wieków. W wyznaniu wiary mówimy o Chrystusie, który zstąpił do piekieł. To o tym momencie mówi homilia. Gdy Jezus zstąpiwszy do piekieł wyzwolił tych sprawiedliwych, którzy czekali na Jego zmartwychwstanie od dawna.
Jest to także dzień święcenia pokarmów, jednak nie możemy pozwolić, by te kilka chwil stało się dla nas najważniejsze w przeżywaniu tego czasu. W koszyczku wielkanocnym znajdują się symboliczne produkty, które mają nam przypomnieć o życiu jakie przynosi nam zmartwychwstały Jezus. Jednak ten obrzęd nie jest sensem przeżywania świąt. Trzeba nam o tym pamiętać, by to jednak milczenie i oczekiwanie przenikało ten dzień.
Drugi dzień Triduum jest czasem milczenia i kontemplacji nad męką i śmiercią Chrystusa. Warto w tym dniu odłożyć świąteczne porządki i pobyć przy Chrystusie. Raz jeszcze zagłębić się w tajemnice wiary jakie niesie ze sobą ten dzień. A w centrum naszych rozważań postawmy krzyż i ofiarę jaką dokonał Jezusa.
Magdalena Maraj
Artykuł Triduum Paschalne – Wielki Piątek pochodzi z serwisu Diecezja Rzeszowska.
Pełna treść wiadomości na: diecezja.rzeszow.pl/?p=50298
diecezja.rzeszow.pl, Źródło artykułu: diecezja.rzeszow.pl