Belka
Niedziela, 17 Listopada 2024   imieniny: Waleria, Salomea, Grzegorz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wszystkich Świętych w Rzeszowie

Data publikacji: 2018-11-01, Data modyfikacji: 2018-11-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Nasz wzrok zatrzymuje się dzisiaj na grobach, na ziemi, ale przez wiarę widzimy więcej, widzimy niebo – mówił ks. Krzysztof Gołąbek na Cmentarzu Komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie. Eucharystii w cmentarnej kaplicy przewodniczył bp Jan Wątroba. 1 listopada 2018 r., w Uroczystość Wszystkich Świętych, na rzeszowskich cmentarzach odbyły się Msze św. i procesje w intencji zmarłych. Nabożeństwu na największej rzeszowskiej nekropolii, Cmentarzu Komunalnym Wilkowyja, przewodniczył bp Jan Wątroba, a na Cmentarzu Komunalnym Pobitno w Rzeszowie – bp Edward Białogłowski. Zebranych w kaplicy na Cmentarzu Wilkowyja przywitał ks. Dariusz Gościmiński, zastępca ekonoma diecezji rzeszowskiej, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża w Rzeszowie, kapelan kaplicy cmentarnej. Biskup Jan Wątroba w słowach wprowadzenia przypomniał o powszechnym powołaniu do świętości, które obejmuje wszystkich wierzących niezależnie od konkretnej drogi życia. Jednocześnie zwrócił uwagę, że świętości nie można osiągnąć własnymi siłami, ale konieczna jest pomoc łaski Bożej. Tegoroczną liturgię w kaplicy cmentarnej przygotowali duszpasterze i wierni z parafii katedralnej. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Gołąbek, proboszcz parafii katedralnej. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że świętość oznacza spełnione i wygrane życie, i że nie jest zarezerwowana tylko dla nielicznych, ale jest powołaniem i nadzieją wszystkich ochrzczonych. Odnosząc się do zwyczaju odwiedzania cmentarzy i grobów ks. Gołąbek powiedział, że jako wyznawcy Zmartwychwstałego Chrystusa patrzymy dalej niż ziemia. „Nasz wzrok zatrzymuje się dzisiaj na grobach, na ziemi, ale przez wiarę widzimy więcej, widzimy niebo” – podkreślił. Kaznodzieja wiele miejsca poświecił świętym z różnych stanów, których historia może służyć jako wzór i inspiracja dla współczesnych. Jednocześnie zauważył, że często dążenie do świętości odkładamy na później „Z jednej strony pragniemy nieba, ale jednocześnie mówimy: nie teraz, gdyż trzyma nas tyle ziemskich rzeczy”. Na zakończenie homilii ks. Gołąbek zaproponował słuchaczom refleksję nad słowami, które widnieją na jednym z cmentarzy: „Przechodniu, który pamiętasz o nas, nie zapominaj o sobie”. Po Mszy św. odbyła się procesja z modlitwami w intencji zmarłych. Przy pierwszej stacji, gdzie modlitwą obejmuje się zmarłych papieży, biskupów, kapłanów oraz osoby konsekrowane, uczestnicy procesji zatrzymali się przy grobie ks. Józefa Sondeja. Niedaleko, na tym samy skwerze, pochowani są m.in.: ks. Walenty Bal, ks. Józef Kapusta, ks. płk Józef Pałęga, ks. Jan Delekta oraz zmarli zakonnicy: pijarzy, dominikanie i salezjanie. W Dzień Zaduszny, 2 listopada, na Cmentarzu Wilkowyja Msza św. rozpocznie się o godz. 16.00. Na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej w Rzeszowie – o godz. 17.00. Msza św. ze Starego Cmentarza będzie transmitowana przez Katolickie Radio Via. (tn) Zdjęcia – tn Artykuł Wszystkich Świętych w Rzeszowie pochodzi z serwisu Diecezja Rzeszowska.

Pełna treść wiadomości na: diecezja.rzeszow.pl/?p=46835
diecezja.rzeszow.pl, Źródło artykułu: diecezja.rzeszow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola