Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

100 lat Szkoły, 100 lat Państwa

Data publikacji: 2018-11-09, Data modyfikacji: 2018-11-10
A A AWydrukDrukuj  
 
Szkoła Podstawowa nr 1 imienia Romualda Traugutta w Jaśle obchodziła jubileusz 100-lecia istnienia i działalności. Obchody połączone zostały z historycznym wydarzeniem jakim było odzyskanie niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 roku. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Edwarda Białogłowskiego w Jasielskiej Kolegiacie. W intencji pracowników, uczniów szkoły oraz odrodzonego państwa polskiego modlili się także: ks. Piotr Potyrała (wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej), ks. Marian Putyra (dyrektor Okręgu Caritas w Jaśle), ks. Zbigniew Irzyk (dziekan dekanatu Jasło-Wschód), ks. Prałat Eugeniusz Królik i ks. Filip Mikuła. W homilii biskup Białogłowski wspomniał historię szkoły, w której rozwój i działanie wpisali się m.in. biskup Antoni Gołaszewski, biskup przemyski w latach 1786-1824 oraz ks. Tomasz Wołowiec. Duchowni przez lata dbali o wysoki stopień rozwoju społecznego placówki. W nawiązaniu do tak ważnych jubileuszy, kaznodzieja przypomniał również losy Romualda Traugutta, patrona szkoły. Osoba niezwykłego Polaka – patrioty, dyktatora powstania styczniowego ściśle związana jest z historią Polski. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny. To, co wyróżniało wielkiego generała, a więc miłość ku bliźniemu, wierność Bogu i Ojczyźnie, szlachetność i zaangażowanie, otworzyło drogę na ołtarze. W słowach skierowanych do uczniów i pracowników szkoły, biskup Edward zachęcał do żarliwej modlitwy o rychłą beatyfikację Romualda Traugutta, którego osoba oraz bohaterska postawa przepełniona miłością Boga, znacząco wpisuje się w dalsze dzieje szkoły. Po Mszy świętej wszyscy zebrani udali się w barwnym korowodzie do budynku szkoły, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Dzieje jasielskiej placówki siegają początków odrodzonej Polski, jednak działalność edukacyjna ma swój początek w roku 1788. Nauka odbywała się w czterech klasach w języku niemieckim. W czasie I wojny światowej budynek szkoły został całkowicie zniszczony. W roku 1918 placówka powróciła do pełnienia dawnej funkcji, została przemianowana na siedmioklasową szkołę powszechną z nowym programem nauczania. Szkoła od początku swego istnienia dbała o wysoki rozwój wiary i patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie chętnie uczeszczali na lekcje religii, a także kółka katechetyczne. W czasie II wojny światowej budynek szkoły został zajęty przez wojska hitlerowskie. Zniszczeniu uległy cenne dokumenty i pamiątki należące do szkolenego archiwum. W związku z trwającą wojną wprowadzono tajne nauczanie. Mimo niebezpieczeństw i zagrożenia życia, edukacja sprowadzała się ku głoszeniu prawd i wartości moralnych. Po zakończeniu II wojny światowej szkoła powróciła do publicznej działalności. Kształci i wychowuje w duchu wiary, równości, prawdy, tolerancji i Ewangelii. Fot.N.J Natalia Janowiec Artykuł 100 lat Szkoły, 100 lat Państwa pochodzi z serwisu Diecezja Rzeszowska.

Pełna treść wiadomości na: diecezja.rzeszow.pl/?p=47012
diecezja.rzeszow.pl, Źródło artykułu: diecezja.rzeszow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola