Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Koncert niepodległościowy

Data publikacji: 2018-11-27, Data modyfikacji: 2018-11-30
A A AWydrukDrukuj  
 
25 listopada 2018 r. w par. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie odbył się „Koncert niepodległościowy”. Motywem przewodnim wydarzenia stały się słowa: „Wdzięczni Chrystusowi Królowi Wszechświata za odzyskaną wolność” nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na koncert złożyły się pieśni o charakterze religijno-patriotycznym w wykonaniu orkiestry pod batutą Marcina Kaławaja, połączonej z medytacją modlitwy poetyckiej polskich autorów. „Cieszę się, że w kościele akademickim, któremu patronuje św. Jadwiga Królowa odbywa się dzisiejszy koncert” – podkreślał ks. Janusz Kosior, dodając: „w sercu naszej Królowej tkwiła zawsze myśl, aby Polska była wolna i niepodległa. Rzeczywiście tak będzie, jeżeli w naszych sercach pojawi się miłość i pokój do matki, której na imię Polska. Jeżeli każdego dnia będziemy żyli nieprzemijającymi wartościami prawdy, dobra i piękna”. Wśród utworów wykonywanych podczas koncertu znalazły się: „Rota” (po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pieśń ta pretendowała do określenia ją mianem hymnu narodowego), „Marsz konfederatów barskich” (pieśń żołnierska o Najświętszej Maryi Pannie, której melodia wywodzi się z końca XVIII w.), „Chorał – Z dymem pożarów” (pieśń powstała w 1846 r. po upadku Powstania Krakowskiego), „Pieśń konfederatów barskich” (utwór pochodzi z dramatu Juliusza Słowackiego „Ksiądz Marek”), „Piękna Pani o smutnym obliczu” oraz „Modlitwa obozowa” (pierwsza polska pieśń żołnierska powstała w okresie II wojny światowej). Podczas koncertu pojawiły się następujące utwory recytowane: „Modlitwa” (Mariana Hemara), „Hymn – Królowo Polska” (Zygmunta Krasińskiego), „Modlitwa dla Polaków” (Gustawa Zielińskiego), „Na ordynansach w potrzebie Ojczyzny” (Pieśń konfederatów barskich), „Królowo Korony Polskiej” (Jana Olechowskiego), „Hymn do Boga o zachowanie wolności” (Antoniego Goreckiego). Po koncercie Marcin Kaławaj, pomysłodawca i organizator wydarzenia wspomina: „Pomysł na zorganizowanie koncertu zrodził się podczas plenerowego występu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, kiedy to uczestnicy podczas wykonywania pieśni patriotycznych sami włączali się w śpiew. Pomyślałem, że to może być piękna forma wspólnej modlitwy. A więc koncert to tylko nazwa. Celem było wspólne dziękczynienie Panu Bogu za dar wolności, podniesienie ducha narodu – jak za czasów niewoli – i oderwanie się, chociaż na chwilę, od ziemskiej rzeczywistości ku Niebu, nie tylko uczestnikom, ale i nam samym – wykonawcom. Mam nadzieję, że cel został zrealizowany”. Podczas koncertu odnowiono „Jubileuszowy akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana”. Tekst i fot. ks. Krzysztof Cieśla Artykuł Koncert niepodległościowy pochodzi z serwisu Diecezja Rzeszowska.

Pełna treść wiadomości na: diecezja.rzeszow.pl/?p=47464
diecezja.rzeszow.pl, Źródło artykułu: diecezja.rzeszow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
rzeszowski

Powiat rzeszowski - powiat, którego siedzibą jest Rzeszów, mimo że sam do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy do niego gminy: Dynów (gmina miejska), Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Dynów (gmina wiejska), Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko.

Raj dla miłośników bliskich spotkań z naturą. Jedną trzecią ziem powiatu zajmują obszary chronione. Malownicze widoki i nieskażone środowisko naturalne przyciągają turystów jak magnes. Idealne miejsce na spacery w cichy i spokoju. Zabytkowe pałace, dwory, kościoły i przydrożne kapliczki świadczą o bogatej historii tego regionu. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabudowę rynków miast należących do powiatu.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola